lettered logo Specialty Logo


















RESULTS







--- Obedience --- Junior Handling --- Veteran Sweepstakes --- Juvenile Sweepstakes --- Regular Classes ---
--- Non-Regular/Unofficial Classes ---
Altered Classes --- Agility --- WC Tests ---




















HOME
-
Special Recognition
-Brains & Beauty
-Merchandise for Sale


LOGISTICS
-
Contacts
-Judges
-Accommodation
-Travel Information
-Judging Schedule
-Premium Lists/Forms
-Results

DOG EVENTS
-Agility
-Obedience
-Sweeps
-Conformation
-Field
-Junior Handling

PEOPLE EVENTS
-
Hospitality
-Volunteer Opportunities
-Area Attractions

SCHEDULE
-Important Deadlines
-Specialty Week
Activities

GOODIES
-
Catalogue
  Advertising
-Trophy Sponsorship
-Fundraising
-Quilt Raffle
-Silent Auction
-Specialty
Merchandise












FCRSC 2009 National Specialty

***UNOFFICIAL RESULTS***

Conformation and Obedience

Friday - June 19th, 2009

FCRSC 2009 Specialty - Obedience Trial
Judge: Dr. Joey Farrell


High in Trial - Affinity In Like Flynn

Novice A
1st - Affinity In Like Flynn
2nd - Can Ch. Blazingstar Pipit WC
3rd - Blazingstar Tansley

Novice B
1st - Coastalight Just An Inklin

Novice C

Open A

Open B

Pre-Novice
Qualifiers:
- Coastalight Rip Roar'N Brio
- Coastalight Riproarious

Veterans Obedience
1st - Can Ch. OTCH Affinity Easy For You To Say
2nd - Can/Am Ch. NMH/GMH/OT Ch Coastalight Wind Over Tide                     TD/WCX/DD Am UD/WCX/MH
3rd - Can Ch. Flatterhaft Foxy Brown CDX/WC/JH/SHD


FCRSC 2009 Specialty Junior Handling
Judge: Mr. Vaughn Franske


Best Junior Handler

Peewee Participants
Junior Novice
1st
2nd
3rd
4th
Junior Open
1st
2nd
3rd
4th
Intermediate Novice
1st
2nd
3rd
4th
Intermediate Open
1st
2nd
3rd
4th
Senior Novice
1st
2nd
3rd
4th
Senior Open
1st
2nd
3rd
4th


Veteran Sweepstakes
Judge: Ms. Nellis Padren Engen

Best in Sweepstakes - Can/Am Ch. NMH/GMH/OT Ch Coastalight Wind Over Tide TD/WCX/DD Am UD/WCX/MH

Best of Opposite Sex in Sweepstakes - Am. Ch. Black Diamond Top Of The World

7-9 Year Males
1st -
Am. Ch. Black Diamond Top Of The World
2nd - Coastalight Wind of Grousemoor
3rd - Coastalight Wayward Wind WC
4th - GCH Northwood First Solitude

9-11 Year Males
1st - Can Ch. Blac Tide of Coastalight
2nd - Am. Ch. Black Diamond Andean Artistry
3rd - Can Ch. Coastalight Blac Coffee in Bed
4th - The Great Pretender at Torwood

7 - 9 Year Females
1st - Can/Am Ch. NMH/GMH/OT Ch Coastalight Wind Over Tide                         TD/WCX/DD Am UD/WCX/MH
2nd - Am Ch. Gamekeeper's Ravenswood Tango Am UDX/JH/WCX
3rd - Can Ch. Flatterhaft Foxy Brown CDX/WC/JH/WCX
4th - Coastalight Windjammer Annie

9-11 Year Females
1st - Can/Am Ch Quillquest Dinamite JH/WCX Can WC
2nd - Can Ch. Coastalight Shades of Blac WC/JH/CD

11+ Females
1st - Am Ch. Applegarth Exeter She's So Fine Am. AX/AXJ
2nd - Affinity Calypso Jazz CD/AGI/RN/AGNS/AGNJS
3rd - Valley Crest's Omega Odyssey



Juvenile Sweepstakes
Judge: Ms. Nellis Padrin Engen

Best in Sweepstakes - Prairielight Once a Cinderella

Best of Opposite Sex in Sweepstakes - Coastalight in Hot Pursuit


Junior Puppy Males
1st  - Glainddu's Third Sensation
2nd - Glainddu's Third Time Lucky
3rd - Affinity Spirit of the Hunt

Senior Puppy Males
1st - Eagletarn Midnight Rambler
2nd - Eagletarn Shine A Light
3rd - Wyndham's Lord Lochlan
4th - Seafox Full Steam Ahead

12 - 18 Month Males
1st - Coastalight in Hot Pursuit
2nd - Coastalight Rip Roarn'N Brio
3rd - Coastalight Riproarious
4th - Coastalight Rippin Bodhisattva

Junior Puppy Females
1st - Glaindu QQuest 3rd Timea Charm
2nd - Prairielight Sweet Dreams

Senior Puppy Females
1st - Eagletarn Tattoo You
2nd - Eagletarn Everlasting Radford
3rd - Eagletarn Ruby Tuesday

12 - 18 Month Females
1st - Prairielight Once a Cinderella
2nd - Coastalight Aiming for Trouble
3rd - Coastalight Rippling Pebbles

 
















FCRSC 2009 National Specialty

Conformation

Saturday- June 20th, 2009

FCRSC 2009 Specialty
Judge: Glenys Gwilliam

REGULAR CLASSES

Best of Breed - Ravenswood's Classical Jazz Am UD/RN/WC

Best of Opposite - Can Ch. Eagletarn Witchy Woman

Best of Winners -
Ravenswood's Classical Jazz Am UD/RN/WC

Best Puppy - Prairielight Sweet Dreams

Judges Award of Merits

Can Ch. Windraiders of Legend 'N Song JH/WC
Can Ch. Affinity Highlight WC/JH
Am/Can Ch.Quillquest Dinamite Am JH/WCX Can WC
Skyelark Rockbound Coast


Males 6-9 months
1st - Glainddu's Third Time Lucky
2nd - Affinity Spirit of the Dance
3rd - Affinity Spirit of the Hunt
4th - Glainddu's Third Sensation
Males 9-12 months
1st - Wyndham's Lord Lochlan
2nd - Eagletarn Midnight Rambler

3rd - Eagletarn Shine a Light
4th - Wyndhams's Long Lake
Males 12-18 months
1st - Coastalight in Hot Pursuit
2nd - Coastalight Rip Roar'N Brio
3rd - Coastalight Rippin Bodhisattva
4th - Coastalight Riproarious

Males Canadian Bred
1st - Coastalaight Just an Inklin
2nd - Affinity Just Imagine
3rd - Coastalight Easy Lover
4th - Blazingstar Bobolink JH/WC/TD

Males Bred by Exhibitor
1st - Ravenswood's Classical Jazz Am UD/RN/WC
2nd - Altair Martian Hop
3rd - Ardenwood's as Time Goes By
4th - Zoot Boogie at Cordova

Males Open
1st - Coastalight Sage Loves Life
2nd - Am Ch. Whazthat's Across the Star Am CD/RE
3rd - Tealwin's Lucky Dodger
4th -
Am Ch Coastalight Great Beau's Afire AgN

Winner's Male -
Ravenswood's Classical Jazz Am UD/RN/WC
Reserve Winner Male -
Altair Martian Hop

Males Veterans 7-9 Years
1st - Can Ch. Prairielight Talk of the Town CD/WC/AGIJ/AGX
2nd - Am Ch. Black Diamond Top of the World
3rd - Coastalight Wind of Grousemoor
4th  - Coastalight Whirlwind O'Shane

Males Veterans 9-11 Years
1st -  Can Ch. Black Tide of Coastalight
2nd - The Great Pretender at Torwood
3rd - Am Ch. Black Diamond Andean Artistry

Females 6-9 Months
1st - Prairielight Sweet Dreams
2nd - Glaindu QQuest 3rd Timea Charm
Females 9-12 Months
1st - Eagletarn Tattoo You
2nd - Eagletarn Ruby Tuesday
3rd - Eagletarn Everlasting Radford
4th - Blacklace Kountry Kroozin
Females 12-18 Month
1st - Coastalight Aiming for Trouble
2nd - Prairielight Once a Cindarella
3rd - Coastalight Rippling Pebbles
Females Canadian Bred
1st - Coastalight All My Loving
2nd - Affinity Treasure in the Rox
3rd - Affinity Not Justa Pretty Face
4th - Glainddu Exeter's Buon Natale
Females Bred By Exhibitor
1st - Coastalight Shaded in Moonlite
2nd - Ravenswood's Amazing Grace
3rd - Affinity Just Add Water
4th - Coastalight Mistaya Scout Can/Am JH/WC

Females Open
1st - Skyelark Rockbound Coast
2nd - Salasana Eagletarn Susu
3rd - Am Ch. Quillquest One of the Best SH/WCX Can WCI
4th - Am Ch. Destiny Yaba Daba Do Am CD/JH/WC

Winners Female - Skyelark Rockbound Coast
Reserve Winners Female -
Salasana Eagletarn Susu

Female Veterans 7-9 Years
1st - Can Ch. Flatterhaft Foxy Brown CDX/WC/JH/SHD
2nd - Am Ch. Gamekeeper's Ravenswood Tango Am UDX/JH/WCX
3rd - Can/Am Ch NMH/GMH/OT Ch. Coastalight Wind Over Tide TD/WCX/DD         Am UD/WCX MH
4th - Coastalight Windjammer Annie
Female Veterans 9-11 Years
1st - Can/Am Ch. Quillquest Dinamite JH/WCX/ Can WC
2nd - Can/Am Ch. Blacklace Prides Fine Wine
3rd - Can Ch. Itzawhat Alberta
4th - Can Chy. Coastalight Blac Sequinns CD
Female Veterans 11+ Years
1st - Am Ch. Applegarth Exeter She's So Fine Am AX/AXJ
2nd - Can/Am Ch. Blacklace Medieval Jewel
3rd - Affinity Calypso Jazz CD/AGI/RN/AGNS/AGNJS
4th - Valley Crest's Omega Odyssey

UNOFFICIAL CLASSES

Stud Dog & Get
1st - Can Ch. Coastalight Blac Coffee in Bed
2nd - Am Ch. Black Diamond Top of the World
3rd - Can Ch. Blacklace Magic Mocha Sapphire
Brood Bitch & Progeny
1st - Can Ch. Eagletarn Witchy Woman
2nd - Can Ch. Coastalight Grace Under Fire
3rd - Quillquest Jubilant Joyride
4th - Can Ch. Blacklace Isabelle at Saefox
Working Retriever - Male
1st - Can Ch. Windraider's of Legend 'N Song JH/WC
2nd - Can Ch. Prairielight Talk of the Town CD/WC/AGIJ/AGX
3rd - Can Ch. Coastalight Blac Coffee in Bed
4th - Can Ch. Blazingstar Tinbergen WC

Working Retriever - Female
1st - Can Ch. Coastalight Shaes of Blac WC/JH/CD
2nd - Can Ch. Blazingstar Pipit WC
3rd - Can Ch. Prairielight Mayday Mayday WC/CD
4th - Can/Am Ch. Glainddu's Gem of My Heart TDX/ UTD/JH/WC/AGX/AGXJ         Am OA/OAJ

Field Retriever - Male
1st - Can Ch. Exeter's Northern Good Time WCI/JH/TDX/RN
Field Retriever - Female
1st - Can/Am Ch. Coastalight Island Treasure CDX/SH/WCX Am CD/SH/WCX
2nd -
Can/Am Ch NMH/GMH/OT Ch. Coastalight Wind Over Tide TD/WCX/DD         Am UD/WCX MH
3rd - Coastalight Mistaya Scout Can/Am JH/WC
4th -
GMH CH Affinity Highland Fling CD WCX MH

ALTERED CLASSES

Altered Males
1st - Coastalight Paris on Fire
Altered Females
1st - Can Ch. Coastalight Grace Under Fire
2nd - Exeter's Northern Encore
3rd - Coastalight Comanche Moon



             





















 
FCRSC 2009 National Specialty

Agility

Sunday- June 21st, 2009

Judge: Bernadette van Klaveren

Results are Pending

FCRSC 2009 National Specialty

WORKING CERTIFICATE TESTS

Monday - June 22nd, 2009

Pictures from WCI/WCX by Andy Hurly now posted.

    Working Certificate Passes - Judges: Joey Farrell & Anna Daly

   
Ch. Glainddu's Star of Wonder RN TD

      Coastalight All My Loving

      Ch. Itzawhat Sam I Am

      Ch. Glainddu's Topaz Point AgI AgNJ

      Riverdance One Chord Struck JH TD

      Coastalight Rippling Pebbles

     Affinity Spirit of the Dance

     Zaniri's King of the Blues AgNJS CGN

      Working Certificate Intermediate Passes -
    Judges: Judy Teskey & Mary Shillabeer

   
Blazingstar Bobolink WC JH TD

       Ch. Flatterhaft Foxy Brown CDX WC JH SHD

       Ch. Glainddu's Cisco Kid TD WC

       Ch. Affinity Highlight WC JH

       Ardenwoods As time Goes By

       Heads Up Red Baron JH

       Am Ch. Quillquest Ghillie's Gem Am MH WCX Can WC

       Ch. Cedarbraes Kona Gold

       Working Certificate Excellent Passes
     Judges: Judy Teskey & Mary Shillabeer

   
Am Ch. Quillquest Pip's Pearl Am SH WC Can WCI

       Am Ch. Quillquest One of the Best Am SH WCX Can WCI